Upozornění: Tento článek vznikl před dlouhou dobou a je zařazen do archivu webu.
Informace obsažené v článku už nemusí být aktuální.
Máte pocit, že stojíte v Dánsku či Nizozemí. Přitom se nacházíte v Česku, v obci s necelými 4 tisíci obyvateli, která leží ve Středních Čechách nedaleko Prahy. Obec Dolní Břežany investovala v posledních 10 letech do rozvoje veřejného prostoru řádově 250 milionů korun, a to převážně „cizích“ peněz díky dobře připraveným projektům pro získání evropských dotací.
Nejen díky grantům se podařilo vybudovat rozsáhlý (a krásný) centrální park, vybudovat veřejná prostranství, rekonstruovat obecní budovy, přeměnit zemědělský brownfield apod. Za úspěch lze považovat nejen objem investicí, ale především kvalitní provedení všech realizací.
O tom, jak se to podařilo, se dozvíte v rozhovoru, který starosta obce, Věslav Michalik, poskytl Českému Rozhlasu v minulém roce. Rozhovor je plný inspirace a rozhodně doporučujeme k poslechu! Především všem, kteří to s komunální politikou myslí vážně 🙂
Pod článkem naleznete také fotografie. Rozhovor si můžete stáhnout ve formátu mp3.
Rozhovor se starostou města Dolní Břežany pro Radio Wave, 1. část
První část rozhovoru se věnuje mimo jiné spolupráci města s developery, přípravě projektů pro získání evropských dotací, prioritizací projektů, konceptu rozvoje obce a investicím do veřejného prostoru.
Zajímavým poznatkem je, že občané považují veřejný prostor v centru města za důležitější než kvalitu komunikace před vlastním domem:
- 18. minuta: „… a taky potřeba ty stávající prostory, pokud tam jsou, dostat do stavu, že se v nich lidé budou cítit dobře a začnou je využívat. Samozřejmě v prostoru, který je tvořen položenými betonovými panely a rozlámaným asfaltem a zbytky nějaké náletové zeleně, se úplně dobře necítíte. A v zásadě si myslím, že jsme byli v situaci, že veřejný prostor byl degradován na komunikační tahy pro automobily a ve výjimečném případě komunikační tah pro pěší, ale ne s tím komfortem, jaký bychom si představovali …“
- 22. minuta: „…a kupodivu i věci typu, jestli tam je dostatečně kapacitní škola a nebo jestli mají ty místní komunikace před tím svým domem už opravené, jak se v dotazníku nakonec ukáže, jsou níže než veřejný prostor a veřejná zeleň, kterou lidé vnímají pocitově jako velice důležitou.“
Rozhovor, 2. část
O přeměně zemědělského brownfieldu, o spolupráci s Fakultou architektury ČVUT, s architekty a s okolními obcemi, o územním plánování a urbanismu.
Závěr pořadu:
- Starosta: „Je strašně jednoduché napsat projekt. Kdysi jsem si myslel, že je těžké na něj získat peníze. – Je v zásadě lehké na něj získat peníze. Už je o něco horší postavit a nejhorší je to potom udržovat v tom standardu a v té kvalitě.“
- Moderátor: „Máte na to nějakou strategii, jak tohle dokázat? Protože to je něco, s čím se asi potýká spousta obcí.“
- Starosta: „Já myslim, že strategie je jediná – mít občany, kteří to budou po těch politicích chtít.“
Fotogalerie, Dolní Břežany
Bytová čtvrť na okraji města
Centrální park, Keltský park
Náměstí
Autobusová zastávka a kanceláře
Centrální park, Mlynářský park
Fotbalové hřiště
ZUŠ a obecní úřad
Rekultivace brownfieldu, investice
Cestou k základní škole
Zdroje
- Radio Wave: Starosta obce Dolní Břežany Věslav Michalik: Investice do veřejného prostoru se nám vrátily několikanásobně
- Radio Wave, archiv pořadu Bourání + mp3 ke stažení
- Foto: Autor
Kam dál:
- Jak Velešín rekonstruuje? Dobře, nebo špatně?
- Líbí/Nelíbí: Revitalizace sídliště Nad Cihelnou
- Společenský sál mohl být v kravíně. Město by ušetřilo 7,5 milionu
- Velešín hodlá postavit nekvalitní autobusové nádraží. Klady a zápory plánovaného terminálu